Възпитаник съм на Френска гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери” в Пловдив. Мога да цитирам една голяма част от книгата „Малкият принц” и на български и на френски език. Позовавам се на френски поговорки редовно, а дъщеря ми всяка сутрин пее Frere Jacques (и понеже живеем близо до църква и камбаната звучи всяка сутрин в 07:00).
Първото ми посещение в Париж беше на 17г. Видях Айфеловата кула за първи път от един женски манастир в покрайнините на града, в който спахме цяла група от нашия клас, когато една монахиня ме заведе до „тайна” градина, от където се виждаше цял Париж и разбира се сияйна и елегантна Айфеловата кула. Магически момент.
Учила съм една година Френска филология. Година, която доразви любовта ми към език, в който си имат специален глагол за дим, който излиза от комините под форма на шапка. Стилът ми на говорене е повлиян от френското изящество. Когато проговорих английски англичани и американци ми казваха, че говоря английски с френски акцент…
Имам близки приятели, които живеят в Париж.
Има ли нужда да казвам колко съм съпричастна със случилото се там?!
Боли ме за хората там (и по целия свят), които загубиха и (вероятно) все повече губят усещането си за сигурност. Боли ме за тези, които са си тръгнали от този живот внезапно и за техните близки, които са се изправили през необратимото неочаквано. Боли ме и за всички, които започват да мразят различието и да заклеймяват другостта…
И също толкова ме боли за тези, които не са намерили друг начин да изразят мнение освен през насилието, които са поканили смъртта да е техният инструмент за изказ.
И най-вече ме боли че всички ние изпитваме безпомощност да обичаме човешката природа в цялостта и – в светлите и в тъмните и проявления – и ставаме безжалостни съдници. Боли ме, че си намираме поводи да се делим вместо поводи да сме единни.
И ме боли, че обикновено емпатията се разглежда като едностранчиво налична. Винаги сме „емпатични” към едната страна и заклеймяваме другата. „Емпатията” е на страната на „правите”, тя е за „добрите”.
Замисляме ли сме как в стремежа си да сме прави хората ставаме страшни. Буквално застрашаваме другите, живота им, правото им да са различни до степен, която ни е трудно да разберем.
Емпатията не осъжда. В нея има разбиране за всеки. Емпатията е чиста любов. Емпатията е мир.
Драга ми Емилия, защо не почна да Ви боли, когато Западът построи икономическата си имерия благодарение на билярдите, които изкарва чрез производството на боеприпаси??
Къде мислите че ги продават? В детските градини?
Мислите ли, че оръжията произведени в „белите“ страни стрелят с жилирани бонбони?
Кажете ми колко по 129 прави 9 билиона евро в боеприпаси които френските военни заводи изкарват годишно?!
Кажете ми тези жени и деца, чиито животи струват 9 билиона евро на какво число са равни дневно?
Защо гледате със затворени очи?
Защо Ви интетесува само шампанското?
Защо не започна да Ви боли, при строителството на тези заводи?
Знаете ли, че България е световен лидер в проиьводството на боеприпаси?
Боли ли Ви, че живеете в страна, чийто всеки ден избива жени и деца?
Въобще за кой Ви боли?
За Жорж Сант, Шанел, Мария Антоанета, Жана Д.?
Боли ли Ви за слепци и невежи идиоти, които изпълниха нета с лицемерното си френско съчувствие?
Вие спите ли спокойно?